Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Samochód Forumowicza

Samochód Forumowicza Wszystko o wsparciu auta - zwłaszcza jak nim wozisz moto na garbie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10.08.2024, 20:48   #31
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 3,133
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 2 dni 20 godz 29 min 48 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
Ford spala żonie realne 7.0l/100km dolicz zmianę oleju co 7.5kkm żeby to miało ręce i nogi i wyjdzie średnia rocznych kosztów jw.
Spoczko, myślałem że Leafa odnosisz do czegoś podobnego w ICE, a nie do Turneo.

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
To że piszę że Tesla ma niski pobór autostradowy nie znaczy że pojechałbym nią na Chorwację. Dla mnie EV liczy się wokół komina. Przy Leaf'ie komin ma max 150km promienia latem. Przy Tesli byłby większy. Teoretyzując bo zmian nie przewiduję.
Teoretyzując myślę, że spokojnie Teslą na Chorwację czy inne dalsze destynacje można się wybrać. Szczególnie gdy to może być darmowa podróż.



Zasięg 'kominowy' masz jaki masz, bo chyba nie chcesz ładować Leaf'a na DC?

P.S. Nie odpowiedziałeś na jedno pytanie? Specjalnie pominąłeś?
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.08.2024, 21:40   #32
Ronin78
 
Ronin78's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 1,493
Ronin78 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 8 godz 43 min 34 s
Domyślnie

NabrU ja myślę kategoriami portfela, mam fajne warunki PV i nadprodukcję, dlatego EV mi się podoba. Zostaje 10k PLN w kieszeni mojej nie szejka. Za tą kasę mam grube 10 dni w Bieszczadach dla całej rodziny łącznie z psami. Właśnie wróciłem, Leaf stał przed domem i nie stracił ani 1% baterii przez ten czas. Nie jechałem nim m.in. dlatego bo interesuje mnie tylko własne gniazdko, nie mam ochoty stać na ładowarkach (i słono płacić za coś co mam za darmo w domu).

Tarnica 1.5h w górę, 45min w dół
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg IMG_20240808_093746_091.jpg (234.2 KB, 10 wyświetleń)
Ronin78 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.08.2024, 23:42   #33
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 3,133
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 2 dni 20 godz 29 min 48 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
NabrU ja myślę kategoriami portfela, mam fajne warunki PV i nadprodukcję, dlatego EV mi się podoba.
Widzisz, portfel to też był mój wyznacznik i jakbym miał jechać ICE i bulić za wachę to bym do PL poleciał samolotem. Mam relatywnie tani prąd, sensowną kasę z jego eksportu, choć ciut małe PV i jeszcze free SuC od Tesli. Wiele się nie różnimy, mimo że być może wydaje się że tak nie jest

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
Nie jechałem nim m.in. dlatego bo interesuje mnie tylko własne gniazdko, nie mam ochoty stać na ładowarkach (i słono płacić za coś co mam za darmo w domu).
Luzik, za darmo w Bieszczady nie pojechałeś. Dałeś więc zapewne zarobić 'szejkom, orlenom i tym innym q.rwom'

Wciąż nie odpowiedziałeś wprost na pytanie, czy wg. Ciebie EV to szajs i wracasz jak najszybciej do ICE...
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.08.2024, 07:11   #34
Ronin78
 
Ronin78's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 1,493
Ronin78 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 8 godz 43 min 34 s
Domyślnie

Jak mam sterczeć przy słupku i płacić za to kwoty rzędu 25-30zł/100km to jest nieporozumienie. Cieszę się że Tesla rozdaje prąd za darmo.

EV to nie jest szajs (aczkolwiek mieszkając w bloku bez dostępu do gniazdka bym w to nie wszedł). ICE to też nie jest szajs, daje swobodę przy dalekich podróżach. EV pozwala mi oszczędzać paliwo do ICE wokół komina, ICE pozwala mi olać EV jak jadę np. na wakacje.

Wiem że się da, bo jeździsz Ty, jeździ Consi, zupę też da się zjeść widelcem. Czas też jest cenny.
Ronin78 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.08.2024, 08:16   #35
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 6,108
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 9 miesiące 2 dni 12 godz 38 min 51 s
Domyślnie

Wczoraj pojechaliśmy na wieś bo mieliśmy chwilę czasu, powrót wieczorem i jazda na lotnisko. Mam teraz umowę z tauronem i kartę rfid od nich. Podjeżdżam do ładowarki i po podpięciu do AC próbuję wystartować ładowanie i jest informacja karta nieważna. Już klnę na Tauron, dzwonię na infolinię jest przed 23 i nawet ktoś odbiera. Próbujemy zlokalizować na jakiego maila mam umowę, znajduję maila i wszystko się wyjaśnia, kartę należy podpiąć do konta. Reszta poszła gładko ale skoda ładuje się z zabójczą prędkością 7,6 KW, no ale zasadniczo chodzi tylko o wykorzystanie czasu który i tak muszę spędzić oczekując na gościa. Z karty pobrało 5 PLN i po zakończeniu ładowania jest do zwrotu 1,71 PLN.Szewska i okolice podczas powrotu do domu to jakiś koszmar, dawno nie widziałem tyle tłuszczy na ulicach
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.08.2024, 11:39   #36
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 3,133
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 2 dni 20 godz 29 min 48 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
Jak mam sterczeć przy słupku i płacić za to kwoty rzędu 25-30zł/100km to jest nieporozumienie. Cieszę się że Tesla rozdaje prąd za darmo.

EV to nie jest szajs (aczkolwiek mieszkając w bloku bez dostępu do gniazdka bym w to nie wszedł). ICE to też nie jest szajs, daje swobodę przy dalekich podróżach. EV pozwala mi oszczędzać paliwo do ICE wokół komina, ICE pozwala mi olać EV jak jadę np. na wakacje.

Wiem że się da, bo jeździsz Ty, jeździ Consi, zupę też da się zjeść widelcem. Czas też jest cenny.
Spoczko, Ronin
Moi dwaj synowie jeżdżą dieslami, bo (na razie) EV nie są dla nich z kilku względów, więc klapek na oczach nie mam.

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Reszta poszła gładko ale skoda ładuje się z zabójczą prędkością 7,6 KW, no ale zasadniczo chodzi tylko o wykorzystanie czasu który i tak muszę spędzić oczekując na gościa.
Ej no Marku, RTFM.
Skoda Citigo nie ma trójfazowej ładowarki pokładowej AC, więc 7,6kW to maks co może.
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.08.2024, 14:58   #37
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 3,133
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 2 dni 20 godz 29 min 48 s
Domyślnie

W Norwegii w lipcu na 6 456 sprzedanych samochodów 91,9% stanowiły BEV. Dla ciekawostki: sprzedano tylko 45 samochodów benzynowych i 164 diesle i 1 wodorowca





Więcej tutaj: https://ofv.no/aktuelt/2024/nybilsal...%B8lnet-i-juli
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.08.2024, 21:51   #38
WojtasA
 
WojtasA's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2020
Miasto: Piaseczno
Posty: 1,262
Motocykl: Nie mam już afryki
WojtasA jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 19 godz 44 min 19 s
Domyślnie

Wszystko poniżej dotyczy problemów pierwszego świata więc traktujmy to trochę jak ciekawostkę.

Powoli zbliża się termin zamawiania kolejnego auta służbowego, co prawda leasing kończy się w październiku 2025, ale wolę zamówić z 10-12 miesięcznym wyprzedzeniem.

Mój pracodawca zmienił procedurę aut służbowych i wprowadził kategorie ICE, hybryda, EV (z limitami CO2 na dwa pierwsze) z rosnącym limitem raty leasingowej (EV najwyższa). No i związku z tym zacząłem robić poważny przegląd co jest dostępne w tym EV. Patrząc na stronę Audi wpadła mi w oko nowa A6 e-tron z zasięgiem do 756 km WLTP, czyli jakoś 450 - 600 km w prawdziwych warunkach. A6 ma być dostępny pod koniec roku, ale jest Q6 e-tron z takim samym zestawem baterii (94.9 kWh), tyle że będzie więcej żarł prunda bo SUV / opory powietrza. Wziąłem na parę dni testówkę, mieli takiego wypasa z napędem na 4 koła, pneumatycznym zawieszeniem i mega szerokimi oponami 245 / 285 na 20" felgach. Auto jeździ po prostu zajebiście, praktycznie pod każdym względem, naprawdę jestem pod mega wrażeniem a jeździłem już fajnymi furami.

Natomiast z zasięgiem już nie jest tak kolorowo. Po jednym popołudniu zużycie wychodzi jakoś tak. Dookoła komina bocznymi drogami bez ekscesów jakieś 17 kWh na 100km, droga szybkiego ruchu nie przekraczając 120 kmh koło 20 (zdjęcie poniżej), natomiast 120 -140 kmh ponad 22. Odzyskiwanie na maxa (tryb B) działa tak dobrze, że praktycznie nie dotykałem hamulca, temperatura 19-23C. Czyli zasięgi 400-500 km. Po mieście sprawdzę jutro.

Ciekawe o ile lepiej wypadnie A6tka, dużo niższa, pędzona na jedną oś z węższymi oponami. Ale dostępna ma być dopiero pod koniec roku.

IMG_6524.jpg

IMG_6525.jpg

Ostatnio edytowane przez WojtasA : 26.08.2024 o 22:57
WojtasA jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.08.2024, 22:36   #39
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 3,133
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 2 dni 20 godz 29 min 48 s
Domyślnie

No niestety Q6 to SUV plus te szerokie i 20-calowe opony i tak będzie ze zużyciem. EV database (której zazwyczaj ufam) pokazuje prawie identyczne zużycie jak Twoja jazda:

https://ev-database.org/car/2146/Audi-Q6-e-tron-quattro

Więc jeśli im wierzyć w mieście powinieneś zejść do jakichś 14kWh/100km.

E-tron A6 w sportbacku będzie zasięgowo o wiele lepszy (EV database szacuje realny zasięg na 600km):

https://ev-database.org/car/2270/Aud...on-performance

Jak dla mnie to ceny tych Audi są z doopy (czytaj: ja bym tyle nie wydał ), ale jak firma płaci to czemu nie...

Jeśli idzie o zużycie to na razie na Teslę Model 3 i Hyundai'a Ioniq 6 nie ma bata, choć właśnie to A6 będzie dość blisko

P.S. Q6 nie-quattro ma mniejszą 76kWh baterię
P. P. S. Oba te Audi mają architekturę ładowania 800V więc na ładowarce, która 'potrafi' tylko standardowe 400V (nie wiem jak z tym jest w PL) szybkość ładowania będzie pewnie ze 100 - 150kW.
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.08.2024, 22:44   #40
WojtasA
 
WojtasA's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2020
Miasto: Piaseczno
Posty: 1,262
Motocykl: Nie mam już afryki
WojtasA jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 19 godz 44 min 19 s
Domyślnie

Dzięki. Bardzo fajna ta strona! Myślałem o sportsbacku, faktycznie zapowiada się nieźle. Jak nic się nie pozmienia to wezmę na testy za parę miesięcy i napiszę co i jak. Co do ceny to jak pisałem mamy miesięczny limit raty leasingowej i patrząc na przewidywane ceny powinno się udać zmieścić.

EDIT: Po mieście wyszło 16-17.

Ostatnio edytowane przez WojtasA : 30.08.2024 o 13:42
WojtasA jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.