Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Kwestie różne, ale podróżne.

Kwestie różne, ale podróżne. Jak nic z powyższego o podróżowaniu Ci nie pasuje, pisz tutaj...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary Dzisiaj, 01:19   #1
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,309
Motocykl: XRV650
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 2 dni 5 godz 28 min 32 s
Domyślnie [P] Oszustwa karciane w podróży (karty kredytowe/płatnicze)

Nie wiem czy w dobrym miejscu ale tu napisze.

Otóż ostatnio rezerwowałem 2 noclegi w Tajlandii i do rezerwacji należało podać dane karty kredytowej co też uczyniłem.
W jednym z miejsc ( drogim) po 48h pobrano mi 30% kwoty noclegu co było zgodne z ich regulaminem dla potwierdzenia rezerwacji a resztę mają pobrać na 10dni przed przyjazdem. W drugim z miejsc ( tanim) nie pobierają żadnej zaliczki na poczet rezerwacji- płatność ma być pobrana na 1 dzień przed przyjazdem.

Po 4 dniach pojawiło się dziwne obciążenie mojej karty w jakimś sklepie w USA na drobną kwote 0,75$.
W kolejnym dniu nastąpiło sprawdzenie ważności mojej karty już z innego miejsca ( nie ma danych lokalizacji poza nazwą sklepu) bez pobrania opłaty.
W kolejnym dniu nastąpiła próba obciążenia karty już z kolejnego sklepu na ponad 500USD.
Całe szczęście karta to był prepaid Revoluta i po pierwszym pobraniu tych 0,75$ szybko oczyściłem konto z kasy wiec nie mieli co pobierać.
Teraz pyt. czy ktoś sie spotkał z takimi oszustwami i jak sie przed nimi zabezpieczyć
Oczywiście zablokować trzeba tę kartę to wiadomka ale problem jest, że jest nią dokonane 2 rezerwacje wiec co jeśli nie bedą mogli z niej pobrac kasy
Może jakiś tutorial jest na temat kart kredytowych abym mógł powiekszyć swoja wiedze np. nie wiedziałem że zdalnie można sprawdzić czy i do kiedy karta kredytowa jest ważna nie pobierając z niej opłaty.
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary Dzisiaj, 08:23   #2
NaczelnyFilozof
 
NaczelnyFilozof's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Jeleśnia - Żywiec
Posty: 1,330
Motocykl: CZ 350/XL 600
NaczelnyFilozof jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 5 godz 14 min 17 s
Domyślnie

Ja to sie zastanawiam czy nie wyrobić sobie "kolekcjonerskiego" dowodu osobistego. Kilka razy sie mi juz zdazylo za granica ze wymagali kserowania dowodu osobistego na recepcji. A jestem na to uczulony bo znajomego tak załatwili - kumpla ksero dowodu osobistego z nocowania w hotelu zostal uzyty do otwarcia rachunku bankowego. Szajka nie zdazyła zabrać na niego kredytu bo wpadli.
__________________
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]
Kymco Activ 50 ADV
NaczelnyFilozof jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary Dzisiaj, 08:37   #3
lukasz_vip
 
lukasz_vip's Avatar


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Lubliniec
Posty: 2,245
Motocykl: KTM LC8 950 ADVENTURE
lukasz_vip jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 20 godz 22 min 50 s
Domyślnie

Norma z zakupami w USA, gdyż USA nadal nie używa kart z chipami. Opiszę później moją sytuację z Chorwacji jak ukradli mi dane karty w jednym z dużych markowych hoteli.
Tą, kartę możesz już zablokować bo jest już w bazie kart skradzionych.

Polecam poczytać: https://pieniadze.rp.pl/karty-platni...ed-tym-chronic
lukasz_vip jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary Dzisiaj, 10:13   #4
teddy-boy
 
teddy-boy's Avatar


Zarejestrowany: May 2014
Miasto: Warszawa
Posty: 1,361
Motocykl: nie mam AT jeszcze
teddy-boy jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 17 godz 44 min 45 s
Domyślnie

Mi kiedyś skopiowano kartę na Węgrzech, prawdopodobnie na stacji benzynowej. Próbowali nieumiejętnie robić zakupy w sklepach internetowych na całym świecie i bank mi kartę zablokował. Był mały problem bo byłem nadal na wyjeździe, ale kasa uratowana.
Coraz częściej w różnych krajach nawet przy prostym bookingu na jedną noc mają dziwne zwyczaje typu proszę wysłać zdjęcia dwóch stron dowodów wszystkich osób które będa spać w mieszkaniu. W tym roku nawet jeden taki booking na Słowenii zgłosiłem jako wyłudzenie danych i zwrócono mi kasę i wybrałem inny.
teddy-boy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary Dzisiaj, 10:35   #5
lukasz_vip
 
lukasz_vip's Avatar


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Lubliniec
Posty: 2,245
Motocykl: KTM LC8 950 ADVENTURE
lukasz_vip jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 20 godz 22 min 50 s
Domyślnie

U mnie sytuacja była taka.
1. Płacę za hotel w Zagrzebiu na samym rynku. Gość skanuje mój pasek magentyczny do ich systemu a ja wpisuję PIN na blacie recepcji.
2. Wracając do domu autem dostaję informację o płatnościach na 10Euro, 20Euro, 50Euro autoryzowane w USA. Ktoś dobrze wiedział kiedy opuściłem hotel i zaczął wypłacać kasę po 1h od opuszczenia hotelu.
3. Od razu dzwonię do banku o blokadę karty.
4. Po powrocie do PL analiza sytuacji... jako, że płaciłem tylko w hotelu to jakim cudem ukradli mi dane karty. Ano temat jest prosty. Pasek magnetyczny zawiera: Ścieżka pierwsza zawiera imię i nazwisko posiadacza karty oraz dane dotyczące kraju i banku, który kartę wydał. Na drugiej ścieżce zapisany jest numer karty, data jej ważności oraz kod serwisowy
No dobra, skoro gość wczytał moją kartę do ich systemu to pewnie zhakowali ich system.

Drugi temat: Jak dobrali się do mojego PINU... poprosiłem hotel o informację i nagranie z kamer CCTV ulokowanych na recepcją. Okazało się, że ładnie nagrywają PIN pad.

Ogólnie u mnie wyszło tak, że albo ktoś z zewnątrz ma dostęp do ich systemu albo mają kreta w środku.

Dlaczego USA? Bo w USA nadal używają kart z paskiem mangnetycznym. Mając dane twojej karty bardzo łatwo zrobić jej duplikat.

Nauczka na przyszłość: Obserwować kamery nad blatami aby wpisywać PIN tak aby go nie nagrały. Nie pozwalać skanować paska magentycznego.

U mnie obyło się bez kosztów i kasę zwrócili bo od razu założyłem reklamację do banku, że nie autoryzowałem tych transakcji.
lukasz_vip jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary Dzisiaj, 10:47   #6
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,309
Motocykl: XRV650
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 2 dni 5 godz 28 min 32 s
Domyślnie

U mnie sytuacja jest nieco inna bo mojej karty fizycznie nikt nie miał a tylko jej dane: numer, datę ważności i i kod CV wiec w proceder musza być zamieszane sklepy/słupy którym ktoś z 2 moich hoteli je podał i te słupy muszą mieć chyba terminal w ktorym te karte przy pomocy tych danych mogą obciążyć zdalnie. Nie ma nikt mojego PIN-u.

W tym momencie podejrzanym jest drogi hotel na rajskiej wyspie, bo w drugim z miejsc znajomi dokonywali rezerwacji i im sie nic na razie z ich kartą nie zadziało.
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary Dzisiaj, 10:55   #7
lukasz_vip
 
lukasz_vip's Avatar


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Lubliniec
Posty: 2,245
Motocykl: KTM LC8 950 ADVENTURE
lukasz_vip jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 20 godz 22 min 50 s
Domyślnie

Ukradli dane twojej karty i zrobili sobie jej kopię bo dałeś im wszystko na tacy tj. pierwszą stroneakrty: numer i datę ważności oraz drugą czyli CVV. Używają jej offline czyli bez PINU lub do małych płatności bez PINU.
Prawodpodobnie w miejscu gdzie podałeś dane karty to albo ktoś ma dostęp do ich systemu albo mają kreta i sprzedaje dane kart.

Dlatego podawanie numeru karty, jej daty ważności i kodu CVV to bardzo duże ryzyko! Bo to wystarczy aby robić płatności.
Jeżeli hotel chce płatność to podajesz dane karty ale bez kodu CVV. Oni poprostu obciążą twoją kartę tj. zrobią blokadę.


Czyli jak masz numer karty i ważność oraz CVV to płacisz sobie do limitu płatności bez PIN.
Jak masz do tego PIN to czyścisz komuś konto do 0 w parę chwil.

Dlatego ja mam naklejkę na kodzie CVV aby gdzieś podczas płatności zbliżeniowych ktoś mi nie nagrał dwóch stron karty.
lukasz_vip jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary Dzisiaj, 11:02   #8
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,309
Motocykl: XRV650
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 2 dni 5 godz 28 min 32 s
Domyślnie

Kwota 534 USD nie jest mała i jak sadze offline może ją obciażyc tylko sklep, mylę się
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary Dzisiaj, 11:12   #9
lukasz_vip
 
lukasz_vip's Avatar


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Lubliniec
Posty: 2,245
Motocykl: KTM LC8 950 ADVENTURE
lukasz_vip jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 20 godz 22 min 50 s
Domyślnie

Nie jest mała ale może to była tylko próba sprawdzenia czy przejdzie płatność.
Oni zaczynają od małych kwot, potem coraz większe. Każda kwota to sprawdzenie czy się uda. Jak się nie uda to wiedzą, gdzie jest limit i jadą potem tylko do limitu.

Ja w tym nie siedzę ale doktoryzowałem się jak ukradli mi dane karty bo chciałem poznać ich metody i możliwości, dlatego sporo czytałem o skimmingu.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Skimming
Cytat:
Skimming w placówce handlowej polega na wykonaniu kopii karty przez sprzedawcę lub inną osobę, która weszła w jej chwilowe posiadanie. Ponieważ w takiej sytuacji przestępcy nie zawsze mają możliwość poznać kod PIN sklonowanej karty, kopie mogą wykorzystać tylko w przypadku kart, które nie wymagają autoryzacji przy pomocy PIN-u, i tylko w płatnościach za towary i usługi. Nie mogą wykorzystać skopiowanej karty do pobierania pieniędzy z bankomatów.
lukasz_vip jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary Dzisiaj, 11:17   #10
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,309
Motocykl: XRV650
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 2 dni 5 godz 28 min 32 s
Domyślnie

No tak jak pisałem- najpierw obciążyli kwotą 0,75$ a potem sprawdzali ważność karty żeby ustalić czy jej nie zablokowałem a dopiero następnego dnia próbowali obciażyc 534 $
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Kupiłem moto bez karty pojazdu. Wieszać sie, czy nie? nicek27 Inne tematy 28 06.02.2016 18:24
Uwaga na oszustwa w Ebay i Motosscout24 Franz Inne tematy 30 25.09.2009 10:12


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.