Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Samochód Forumowicza

Samochód Forumowicza Wszystko o wsparciu auta - zwłaszcza jak nim wozisz moto na garbie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10.08.2024, 23:43   #1021
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 6,107
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 9 miesiące 2 dni 11 godz 36 min 36 s
Domyślnie

No ale na codzień taka skoda mniej zobowiązująca jest. ID.3 jest już w Rybniku, blacharka chyba naprawiona, zobaczymy pewnie w tym tygodniu jak nam oddadzą
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.08.2024, 13:00   #1022
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 3,133
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 2 dni 20 godz 23 min 7 s
Domyślnie

Równiutko rok temu odebrałem moją Teslę Model 3 Long Range RWD. Pora jak sądzę na podsumowanie.

I tutaj wychodzi jedna z pierwszych zalet tego samochodu: telemetria. Samochód udostępnia wiele danych za pomocą API, które można samemu wykorzystać lub 'zaprząc' do tego oprogramowanie, które ktoś wcześniej stworzył do tego celu. Ja skorzystałem z tej drugiej opcji i oprogramowania o nazwie TeslaFi, które jednak uruchomiłem dopiero 29.08. Stąd poniższym danym brakuje tych pierwszych 12 dni.

Obecnie samochód ma przebieg 28 672km. W ciągu tego roku / przebiegu nie popsuło się dosłownie nic. Jedynym mankamentem był problem z tzw. Premium Connectivity (czyli wewnętrznym Internetem w samochodzie) przez parę tygodni pod koniec 2023, więc przerywało Spotify czy znikała chwilowo mapa satelitarna w nawigacji (zwykła graficzna mapa wciąż była dostępna). No ale to usterka typu 'problem pierwszego świata' Zgłoszona z poziomu apki, okazała się problemami zewnętrznego dostawcy mobilnego / operatora komórkowego w moim rejonie UK.

Poniżej trochę statystyki (można kliknąć na obrazki prawym przyciskiem myszki i otworzyć je w nowym oknie, bo tak mogą być literki za małe).

Oszczędności w cenie paliwa zostały odniesione do mojego ostatniego ICE czyli Tiguana 2.0TDI, który palił średnio ok. 7L/100km



Ok. 1500zł wydane na przejechanie prawie 30k km uważam za świetny wynik. Owszem spowodowane jest to tanim ładowaniem w domu (choć nie ładuję zasadniczo z FV) oraz bezpłatnymi (dla mnie superchargerami). Same ładowania przedstawiają się tak:



Koszt ładowań w domu to 222 funty, reszta to ładowania na innych (nie Teslowych) ładowarkach.

Tesla wydaje się jednym z najbardziej wydajnych / oszczędnych EV. Poniżej wykres jak to wygląda w odniesieniu do prędkości w moim wypadku:



Jak widać powyżej, najwięcej kilometrów (czy w moim wypadku mil) pokonałem w zakresie 95-100km/h co dało zużycie energii na poziomie 88% wskazań WLTP. Wychodzi mi też, że jazda 55-60km/h daje najlepszy wynik jeśli chodzi o zużycie energii.

Znamy wszyscy historie z prasy jak to EV źle znoszą zimę. U mnie te zimy są mniej srogie niż w PL, więc i moje wyniki temperaturowe są lepsze



Degradacja baterii w EV to nastęny ulubiony temat tabloidów. U mnie po roku jazdy i ładowaniu baterii w 30% na szybkich czy bardzo szybkich ładowarkach (moja Tesla ładuje się z prędkością do 250kW) oraz 8-miu ładowaniach do 100% degradacja wynosi prawie 2% (utrata 11km zasięgu):



To co odróżnia ten samochód od poprzedniego ID.3 to software. Świetny graficznie, bardzo użytkowy, bezproblemowo aktualizujący samochód poprzez OTA i co najważniejsze, często dodający jakąś funkcjonalność jak matrycowe LEDy, odcinkowy pomiar prędkości, nowe serwisy muzyczne czy filmowe do streamingu, ale tez i bany na autopilota jak się nieuważnie jeździ. Poniżej oś czasu z aktualizacjami oprogramowania w ciągu ostatniego roku. To w sumie zamknięty ekosystem, który trochę mnie martwił przed zakupem (głównie brak Android Auto / Car Play), ale okazało się, że moje obawy były nieuzasadnione.



Kolejną zaletą, której nie ma chyba żaden inny EV to integracja samochodu z ładowarkami Tesli. Gdybym w tym momencie musiał gdzieś wyjechać, to jedyne co muszę zrobić to wpisać w nawigacji punkt docelowy. Samochód wyliczy trasę łącznie z potencjalnymi przystankami na ładowanie. I robi to na tyle dobrze, że jak w trakcie jazdy aktualizuje dane i gdy zużycie jest większe czy mniejsze od przewidywanego, przeliczy nam ładowanie na inną ładowarkę. To jeszcze nie koniec: przy dojeździe do ładowarki, podaje informację ile jest wolnych Superchargerów w danej lokalizacji do której prowadzi i ile innych Tesli do niej zmierza, wyliczając prawdopodobieństwo ile ich będzie wolnych w momencie dojazdu. Samo ładowanie na Superchargerze Tesli nie może być prostsze: dojeżdżasz, parkujesz przy ładowarce, otwierasz klapkę, wpinasz złącze ładowarki i tyle. Zero kart bankowych, apek itp. Samochód również podaje Ci informację, że aby kontynuować trasę do punktu docelowego potrzeba Ci doładować X% baterii co zajmie ci Y minut. Na kilka minut przed końcem ładowania dostajesz info na telefon, że samochód jest prawie naładowany. Wszystko to działa prosto, sprawnie i bezproblemowo.

Jak już gdzieś wcześniej wspomniałem, Tesla nie ma przeglądów w ogóle. Ja jednak zamówiłem niezależny serwis mobilny na jutro rano. Zobaczymy więc jak tam podstawowe elementy samochodu mają się po roku. Choć mam przeczucie, że wszystko będzie OK i tylko wywalam kasę niepotrzebnie Najwyżej zrotują mi tylko koła, które Tesla zaleca zrobić co 10k km.

Żeby nie było tak słodko, to jest jedna rzecz która mi się nie podoba. Skórzana (eko) tapicerka. Mimo że można zdalnie schłodzić wnętrze z apki do zadanej temperatury, więc w samochodzie nie jest gorąco, ale wsiadając potencjalnie spocony (bo po jakimś zwiedzaniu przy temp. 35*C nie może być inaczej) nie jest przyjemnym siedzieć na czymś jak cerata. Jakieś pół-skóry były by dla mnie najlepszym rozwiązanie. Choć najnowsze Tesle Model 3 (tzw. Highland) mają już perforowane siedzenia z wentylacją w standardzie.

Ot i tyle tego przydługiego (sorki) wpisu.
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.08.2024, 20:07   #1023
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 3,133
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 2 dni 20 godz 23 min 7 s
Domyślnie

Wczoraj miałem przeglądzik Tesli przez niezależny serwis mobilny Cleevely EV (przyjechali zresztą elektrycznym MG5) W sumie po roku (i 18k mil) kompletnie nic się nie działo, więc to trochę taki mój wybryk niż realna potrzeba, ale w sumie nic nie wiadomo.

Samochód przeszedł przegląd celująco (wszystkie sprawdzenia na zielono), tarcze niezardzewiałe, zawiecha z przodu i tyłu OK i przesmarowana, wszystkie 4 opony - bieżnik 5mm (koła przy okazji zrotowane), chłodnica pompy ciepła relatywnie czysta, punkty uziemiające zabezpieczone, fitry przeciwpyłkowe zmienione, płyn hamulcowy sprawdzony itp itd. Czyli jeździć dalej

Jak się tak Tesla będzie sprawować to się z Cleevely spotkamy za jakieś 2 lata (a może krócej, patrząc na dotychczasowy przebieg) aby zrobić '50k end of warranty inspection'.

A tak wygląda przód Tesli jak się zdejmie osłonę przedniego bagażnika (bo z przodu jest bagażnik jak w starych Skodach )



P.S. Jakby ktoś mówił jeszcze, że prądu zabraknie jak OZE przejmie pałeczkę, to taki dowód że jest kompletnie odwrotnie: jutro znowu godzina darmowego prądu już 3 raz w ciągu ostatniego tygodnia.

__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.08.2024, 06:56   #1024
Ronin78
 
Ronin78's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 1,493
Ronin78 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 8 godz 42 min 7 s
Domyślnie

Olej w przekładni czysty? Mogłeś zapytać o tą kwestię człowieka nie czatbota.

Cytat:
Napisał nabrU Zobacz post
P.S. Jakby ktoś mówił jeszcze, że prądu zabraknie jak OZE przejmie pałeczkę, to taki dowód że jest kompletnie odwrotnie: jutro znowu godzina darmowego prądu już 3 raz w ciągu ostatniego tygodnia.
Jakby ktoś mówił to pewnie odnosiłby się do zimy.
Ronin78 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.08.2024, 15:54   #1025
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 3,133
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 2 dni 20 godz 23 min 7 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
Olej w przekładni czysty? Mogłeś zapytać o tą kwestię człowieka nie czatbota.
Nie pytałem i szczerze mówiąc, nie interesuje mnie to dopóki samochód jest na gwarancji. Będzie przegląd przed końcem gwarancji to będziemy o tym myśleć.

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
Jakby ktoś mówił to pewnie odnosiłby się do zimy.
W 'terrarium' śniegu w zimie nie ma (zasadniczo) więc PV działa dalej (osobiście miałem nawet lepsze wyniki w zimie, bo panele nie lubią wysokiej temperatury). Wiatr też raczej na morzu nie ustaje. 30 września zamykają w UK ostatnią elektrownię węglową (Ratcliffe-on-Soar w hrabstwie Nottinghamshire), bo od dawna nic prądu z wegla nie było, więc chyba wiedzą co robią. Przyjdzie zima to się okaże

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...United_Kingdom

__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.

Ostatnio edytowane przez nabrU : 21.08.2024 o 18:11
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.09.2024, 13:00   #1026
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 3,133
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 2 dni 20 godz 23 min 7 s
Domyślnie

A propos serwisowania itp. i trochę off-topic.

Kia Rio 1.1 młodszego syna (diesel z 2013 roku z przebiegiem prawie 240 tyś. km) nie przeszła MOT (czyli badania technicznego w UK):



Lampy już ustawione (choć ździwko nas chapło bo nie było uwag do lamp na poprzednim przeglądzie i nikt nic nie ruszał) i stabilizator też wymieniony na nowy. Młody skromniejszy o 200 funtów



Więc zostały normy spalin do załatwienia, a te wyszły 0.98 (samochód ma naklejkę że ma być 0.52 max). Nic nie wskazywało na problem w tej dziedzinie (układ paliwowy sprawny, samochód nie dymi, olej i filtry wymienione w grudniu 2023, zero błedów OBD), ale młody robi raczej krótkie jazdy i tu upatruję problem.

Zakupiliśmy takie cuś i jest plan po dolaniu tego szuwaksu przegonić Kię na niskich biegach po autostradzie. Ale jakby były jakieś inne pomysły na zrobienie samochodu bardziej ekologicznym to będę wdzięczny

https://www.redexadditives.com/produ...iesel-pre-mot/
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.09.2024, 18:28   #1027
Dubel
 
Dubel's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Ålesund, N
Posty: 217
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: Rosnacy
Dubel jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 dni 23 godz 15 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał nabrU Zobacz post
A propos serwisowania itp. i trochę off-topic.

Kia Rio 1.1 młodszego syna (diesel z 2013 roku z przebiegiem prawie 240 tyś. km) nie przeszła MOT (czyli badania technicznego w UK):



Lampy już ustawione (choć ździwko nas chapło bo nie było uwag do lamp na poprzednim przeglądzie i nikt nic nie ruszał) i stabilizator też wymieniony na nowy. Młody skromniejszy o 200 funtów



Więc zostały normy spalin do załatwienia, a te wyszły 0.98 (samochód ma naklejkę że ma być 0.52 max). Nic nie wskazywało na problem w tej dziedzinie (układ paliwowy sprawny, samochód nie dymi, olej i filtry wymienione w grudniu 2023, zero błedów OBD), ale młody robi raczej krótkie jazdy i tu upatruję problem.

Zakupiliśmy takie cuś i jest plan po dolaniu tego szuwaksu przegonić Kię na niskich biegach po autostradzie. Ale jakby były jakieś inne pomysły na zrobienie samochodu bardziej ekologicznym to będę wdzięczny

https://www.redexadditives.com/produ...iesel-pre-mot/
LM do czyszczenia układu wtryskowego też znacząco powinien poprawić wyniki
__________________
Całego świata nie zmienisz ... Ludzi do miłości nie zmusisz, ani nawet do lubienia ciebie. Zawsze jednak masz wpływ na to , jaki jest ten kawałek świata wokół Ciebie i kto się w nim znajduje.


https://youtu.be/skPjiSzR9n4?si=bnBpO9UVjUZGes_2
Dubel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.09.2024, 18:47   #1028
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 3,133
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 2 dni 20 godz 23 min 7 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dubel Zobacz post
LM do czyszczenia układu wtryskowego też znacząco powinien poprawić wyniki
O tym mowa?

https://www.liqui-moly.com/en/gb/die...0038.html#1811
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.09.2024, 10:24   #1029
Dubel
 
Dubel's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Ålesund, N
Posty: 217
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: Rosnacy
Dubel jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 dni 23 godz 15 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał nabrU Zobacz post
https://www.liqui-moly.com/en/gb/sup...0030.html#1806
Wlej to na około 20l w zbiorniku i przegonić na autostradzie obciążając dobrze silnik, ostro przyspieszając i trzymać wysokie obroty by "przedmuchać układ"
__________________
Całego świata nie zmienisz ... Ludzi do miłości nie zmusisz, ani nawet do lubienia ciebie. Zawsze jednak masz wpływ na to , jaki jest ten kawałek świata wokół Ciebie i kto się w nim znajduje.


https://youtu.be/skPjiSzR9n4?si=bnBpO9UVjUZGes_2
Dubel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.09.2024, 14:59   #1030
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 3,133
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 2 dni 20 godz 23 min 7 s
Domyślnie

No taki jest plan, tylko użyjemy innego 'szuwaksu' bo już zakupiony ten jaki linkowałem u siebie wyżej.
Plus dzisiaj zakupiłem w Costco taki zestawik, aby młody se wlewał co jakiś czas, bo czuję, że za rok może być to samo przy tym stylu jazdy.



Ciekawostka jest taka, że norma spalin dla diesla zarejestrowanego do grudnia 2013 (u młodego data 1 rejestracji to wrzesień 2013) w badaniu technicznym w UK to 1,5 z uwagą, że o ile producent nie przewidzi mniej. No i właśnie przewidział 0,52 odpowiednią naklejką w na klapie silnika. Gdyby nie naklejka spaliny byłyby w normie... Ot takie problemy jak robią uczciwie badanie techniczne...

__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
UAZ - wszystko na temat RysiekO 4x4 87 12.10.2020 23:16
Na XRV przez Słowację, Węgry, TET Serbia, TET BiH i przez Chorwację. RonDell Umawianie i propozycje wyjazdów 39 18.10.2019 16:00
Wszystko dla afrykańczyka stopa-uć Wszystko dla Afrykańczyka 5 08.04.2012 23:33
Wszystko o D.I.D. Dubel Rama, zawieszenia, napęd 0 07.05.2010 20:53


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.