Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 24.06.2024, 22:57   #1841
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 6,107
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 9 miesiące 2 dni 11 godz 47 min 17 s
Domyślnie

Zasadniczo to pierwsze a później to drugie
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.07.2024, 16:57   #1842
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 3,133
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 2 dni 20 godz 29 min 48 s
Domyślnie

Od 1 lipca mam obniżkę cen za prąd (wy w PL chyba też, tylko u Was ciężko to policzyć ).
Niewiele (szczegóły poniżej) ale podobno mam zaoszczędzić rocznie prawie 200 funtów. Oczywiście oszczędność będzie mniejsza, bo ja dzięki PV i magazynowi oraz sporemu eksportowi (oraz automatyzacji HA) płacę miesięcznie ok. 5 do 10 funtów za prąd. Ale biorąc pod uwagę, że zużywam prawie 1 MWh miesięcznie (dom + 2xEV) to mogą być jednak jakieś wymierne oszczędności z nawet 'groszowej' obniżki.



A propos obniżania wydatków na prąd to Octopus (czyli mój operator) ma taką ciekawą inicjatywę nazywaną Fan Club. Mianowicie jeśli jest się szczęśliwcem mieszkającym w pobliżu ich turbin wiatrowych (niestety nie moja lokalizacja) ma się 20% rabatu za kWh kiedy tylko turbina się kręci, a jak generuje więcej niż XXX kW to stawka za kWh spada do 50%.

https://www.octopusenergygeneration.com/fan-club/



A propos oszczędzania, zwrotów inwestycji itp, zaprzągłem Home Assistanta (skoro i tak jest używany) aby to za mnie liczył. Zrobiłem to 15 maja więc niejako dopiero 1,5 miesiąca ale wyliczył, że na dzień dzisiejszy moja oszczędność to 195 funtów (w porównaniu z takim samym zużyciem prądu w przypadku nie posiadania PV i magazynu) co niejako potwierdza moje 'ręczne' szacunki, że miesięczna oszczędność w moim wyoadku to ok 120-130 funtów. Samo zintegrowanie z HA (automatyzacja Predbat) pozwoliło zaoszczędzić prawie 22 funty w te 1,5 m-ca.



Czyli z takim 'kursem' zwrot wydanych na PV i magazyn środków nastąpi po 6 latach (a właściwie następnych 5 bo za 3 tygodnie rok jak mam PV).
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.07.2024, 18:14   #1843
Africa Tigg
 
Africa Tigg's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2017
Miasto: Łódź
Posty: 305
Motocykl: Tuareg
Przebieg: rośnie
Africa Tigg jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 godz 17 min 38 s
Domyślnie

Pytanie do specjalistów, instalatorów itd.
Mam instalację 5kwp fv na południe, chce dołożyć drugie 5 kwp od wschodu.
Dostałem kilka ofert i jedni oferują panele plus do tego falownik piątkę założony jako drugi obok starego falownika dla nowych paneli ( trochę lepsza cena).
Inni radzą założyć falownik 10 kwp dla całości instalacji, bo wtedy nie będzie ryzyka podwyższenia napięcia i wyłączania się instalacji (trochę droższa oferta).
Do tej pory przez 3 lata nie było żadnych problemów z wyłączaniem się instalacji, a sąsiad za płotem czasem coś marudzi, że napięcie ma za wysokie.
Jakie rozwiązanie lepsze, bezpieczniejsze - ktoś ,coś ?
Robi to jakąś różnicę ile mam falowników?
Africa Tigg jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.07.2024, 22:11   #1844
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,245
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 3 dni 5 godz 36 min 42 s
Domyślnie

Mi założyli drugi falownik polecajac/chwaląc rozwiązanie. Jak zaczęło rozłączać jeden falownik to stwierdzili, że drugi falownik podbija napięcie (nie wierzę za bardzo w tę wersję) I że lepiej było założyć jeden falownik większy. Jak chciałem jeden falownik to mówili, że falownik większej mocy będzie się później uruchamiał.
W sumie korzystam z jednego Froniusa i dwóch Huwawei w różnych lokalizacjach i Fronius pracuje zawsze a huwaweie się rozłączają jak są piki napięcia (Fronius ma wentylator, Huawei tylko radiator).
Drugi raz nie eksperymentowałbym z huwawei, chociaż aplikacja działa zawsze i dobrze a do froniusowej często muszę się logować ponownie.

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.07.2024, 23:30   #1845
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 3,133
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 2 dni 20 godz 29 min 48 s
Domyślnie

Ja osobiście wolałbym jeden falownik, bo byłoby łatwiej tym wszystkim zarządzać / sterować (np. z HA). Jeden zestaw FV wrzucić jako jeden string MPPT a drugi jako drugi string na tym samym falowniku.

De facto dwie osobne instalacje FV to zbędna (jak dla mnie komplikacja) i widzi mi się że generacja z obu w tym samym czasie (a będą się pewnie koło godziny 10 czy 11 'zazębiały) może rzeczywiście mieć jakiś negatywny wpływ na falowniki nawzajem. Jedyny plus dwóch to redundancja.
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.07.2024, 23:54   #1846
steve69
 
steve69's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Gorzów wlkp
Posty: 212
Motocykl: RD04
steve69 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 19 godz 39 min 38 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał aadamuss Zobacz post
Mi założyli drugi falownik polecajac/chwaląc rozwiązanie. Jak zaczęło rozłączać jeden falownik to stwierdzili, że drugi falownik podbija napięcie (nie wierzę za bardzo w tę wersję) I że lepiej było założyć jeden falownik większy. Jak chciałem jeden falownik to mówili, że falownik większej mocy będzie się później uruchamiał.
W sumie korzystam z jednego Froniusa i dwóch Huwawei w różnych lokalizacjach i Fronius pracuje zawsze a huwaweie się rozłączają jak są piki napięcia (Fronius ma wentylator, Huawei tylko radiator).
Drugi raz nie eksperymentowałbym z huwawei, chociaż aplikacja działa zawsze i dobrze a do froniusowej często muszę się logować ponownie.

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka
Bo Froniusy zawyżają napięcie, sprawdzane miernikiem, fronius pokazuje 253, miernik 255. Huawei trzyma napięcia książkowo, mam kilka instalacji, wszystkie działają prawidłowo. Czasem ze względu na "januszy" trzeba coś grzebnąć w ustawieniach. W temacie, zdecydowanie polecam jeden falownik.
steve69 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.07.2024, 12:51   #1847
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 3,133
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 2 dni 20 godz 29 min 48 s
Domyślnie

Długo czekać nie trzeba było, aby bilans miedzy zużyciem prądu a jego eksportem na rachunku za prąd był ujemny

- zużycie (dwa podliczenia, bo od 1 lipca ceny obniżyli):



- oraz eksport:



Czyli 97,94 - (62,75 + 24,16) = 11,03 funta do mojej kieszeni w zeszłym miesiącu
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.07.2024, 14:07   #1848
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 3,133
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 2 dni 20 godz 29 min 48 s
Domyślnie

Upały w Europie: prąd w Polsce po 2000 zł, w Finlandii za darmo
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.07.2024, 14:19   #1849
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 6,051
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 9 miesiące 4 dni 4 godz 33 min 27 s
Domyślnie

Za pół roku bedzie wyrównanie i wyjdzie na to samo.

https://energetyka24.com/elektroener...i-elektrycznej

Płaczą że Polska płaci 2000 PLN za MWh. A w zimie Finlandia płaci od 1000 ojro wzwyż za 1mwh.

Widocznie ktoś chce, aby w Polsce tez były cen powyzwj 4pln za kWh jak w Finlandii.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.07.2024, 10:08   #1850
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 6,107
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 9 miesiące 2 dni 11 godz 47 min 17 s
Domyślnie

Na razie nie wiem skąd te wszystkie wartości i kto to płaci. Ja dalej nie jestem w stanie zrozumieć rachunku który dostaje od PGE pomimo że bardzo staram. Jest drożej bo ostatnio było 197 PLN brutto
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg IMG_2602.jpg (285.1 KB, 20 wyświetleń)
Typ pliku: jpg IMG_2603.jpg (237.5 KB, 16 wyświetleń)
Typ pliku: jpg IMG_2604.jpg (181.3 KB, 17 wyświetleń)
Typ pliku: jpg IMG_2605.jpg (265.6 KB, 17 wyświetleń)
Typ pliku: jpg IMG_2606.jpg (297.1 KB, 15 wyświetleń)
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jest ktoś z Garwolina? tomekv4 Inne tematy 2 06.11.2009 22:34
Czy jest ktos z Norwegii? sambor1965 Inne tematy 13 03.10.2009 13:45


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.