Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Motocykl Forumowicza

Motocykl Forumowicza Tu możesz opisać swój motocykl, pochwalić się ewolucją lub zakupem.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06.08.2024, 07:49   #181
mdxmd


Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 2,470
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 149 000
mdxmd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 15 godz 9 min 32 s
Domyślnie

Marku, nie bagatelizuj kontroli układu hamulcowego, masz I-ABS i chociaż wszyscy mówią wyłącznie o ABS to jest to błędne określenie ponieważ podstawową funkcją tej pompy jest hamowanie a dodatkową ABS co należy rozumieć, że masz hamulce sterowane elektrycznie a nie jak to jest w 99,9% pojazdów hydraulicznie. W dużym uproszczeniu to nie Ty przekazujesz siłę nacisku klamki na zaciski hamulcowe tylko robi to sterownik na podstawie pomiarów ciśnień uruchamia silnik pompy i tłoczy płyn do zacisków. Pisząc wprost w przypadku jakiejkolwiek usterki jednego z czujników, zaworów czy sekcji tłoczącej zostaniesz pozbawiony hamulców a w najlepszym przypadku jednego z nich.

Problemem tych pomp są wadliwe czujniki pomiaru ciśnień i padają jak muchy, musisz pojechać do kogoś kto ma chociaż GS911 i zrobić pomiary statyczne ciśnień i jeżeli któryś będzie odbiegał od normy to nie można tego bagatelizować.
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.08.2024, 08:27   #182
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 6,108
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 9 miesiące 2 dni 12 godz 40 min 38 s
Domyślnie

Nie znam się dokładnie na hamulcach ale w opisywanym przypadku motocykl nie przeszedł testu diagnostycznego podczas rozruchu. Wystarczy podczas startu trzymać hamulec i będziemy mieć czerwony trójkąt. Kiedyś to nawet wiedziałem co oznaczają częstotliwości pulsowania kontrolki abs ale to dawno było. Wydaje mi się że nawet awaria układu wspomagania nie powoduje braku hamulców, raczej nie byłoby możliwości uzyskania homologacji, faktem jest że nasze hamulce stają się wtedy spowalniaczem.
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.08.2024, 12:39   #183
Dzieju
Administrator


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,591
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 4 tygodni 6 godz 18 min 49 s
Domyślnie

A od kiedy awaria ABSu pozbawia całkowicie możliwości hamowania normalnego ?
To było by mocno chore i skutkowało zabijaniem ludzi przez producentów a w najlepszym razie blokowaniem dalszej jazdy.
To w którym pojeździe takie cuda są?
__________________
AT03
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.08.2024, 12:50   #184
mdxmd


Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 2,470
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 149 000
mdxmd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 15 godz 9 min 32 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dzieju Zobacz post
A od kiedy awaria ABSu pozbawia całkowicie możliwości hamowania normalnego ?
To było by mocno chore i skutkowało zabijaniem ludzi przez producentów a w najlepszym razie blokowaniem dalszej jazdy.
To w którym pojeździe takie cuda są?
No widzisz a dokładnie tak jest. Wszystkie modele BMW lata 2003-2006 z I-ABS (potocznie z wspomaganiem), temat skutecznie zamiatany pod dywan. Wyłączenie wspomagania to ok 20-30% siły hamowania więc dramat, aby wspomaganie działało sterownik musi mieć pomiary z siły nacisku na klamkę hamulca oraz ciśnienia w układzie zacisku a to ostatnie jest realizowane przez pompkę elektryczną a nie siłę nacisku na klamkę hamulca. Sterowanie siłą hamowania odbywa się na podstawie pomiarów z czujników ciśnień, które często ulegają awarii więc sterownik nie wiedząc jakie jest ciśnienie odłącza wspomaganie. Ktoś był chory na umyśle projektując ten układ.

Trudno w to uwierzyć ale producent zawsze będzie kryty a to brak przeglądów albo niewłaściwe użytkowanie a jak już dojdzie do wypadku to patrz poprzednie powody lub pojazd jest w stanie rozbitym i jak ustalić co było wcześniej ?

Moim zdaniem wszystkie pompy I-ABS powinny być uznane za niebezpieczne i podlegać obligatoryjnej wymianie.

Jak sprawdzić możliwość zatrzymania pojazdu bez wspomagania? wystarczy wyłączyć stacyjkę podczas jazdy ale proszę uważać i zrobić sobie bardzo duży zapas drogi hamownia bez przeszkód. Aby wspomaganie wróciło trzeba załączyć stacyjkę puścić hamulce na ok 3s i już można hamować... jeżeli nie puścisz hamulców to się nie załączy.

Pompy I-ABS od 2005r. mają poprawiony przekładnik siły hamowania i bez wspomagania może być 50-60% skuteczności hamulców co i tak nie poprawia mi samopoczucia.

Wspomaganie jest realizowane elektrycznie a nie jak to ma miejsce w autach poprzez układ podciśnieniowy pozbawiony elektroniki, więc I-ABS posiada: czujniki ciśnień, zawory sterujące, silniki połączone z pompami oraz elektronikę która tym zarządza więc elementów potencjalnej usterki jest trochę.

Na koniec tylko dodam, iż to wspomaganie nie jest do niczego potrzebne, hamulce mogą być równie dobrze skuteczne a nawet lepsze bez wspomagania, od 2006 wycofano się z rozwiązania dlaczego ?
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.08.2024, 14:56   #185
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 6,108
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 9 miesiące 2 dni 12 godz 40 min 38 s
Domyślnie

Dokładnie w lipcu 2006 i hamulce są równie skuteczne jak te z elektrycznym wspomaganiem. Do tego dodajmy problemy z elementami antywibracyjnymi w przednich tarczach, miałem je zmieniane trzy razy średnio po przejechaniu 500 km wibracje na kierownicy były nieznośne. Dopiero wizyta w GaPa ujawniła informację techniczną że należy zmienić tarcze na takie które mają elementy antywibracyjne po obu stronach. Niestety nie można wziąć tarczy od modelu po lipcu bo się nam nie zmieści w zacisku, należy zastosować specjalną tarczę z wyfrezowanymi otworami na elementy antywibracyjne aby tarcza była w osi zacisku. Nie pamiętam już od czego zależało że taką tarczę dostawaliśmy w gratisie albo partycypowało się w kosztach, na szczęście u nas była bezpłatnie. Co do jazdy bez wspomagania i bez ABS przerabiałem i da się, tylko trzeba myśleć bardziej do przodu. Niestety nie potrafię już tak jeździć jak obecnie młodzi gniewni, wszystko idzie na żyletki na takiej 67C, a jestem pewny że kiedyś robiłem dokładnie to samo, wisząc komuś na zderzaku. Oczy nie te, refleks inny, motocykl starszy i pary już pewnie ma mniej
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.08.2024, 12:07   #186
Mhv
Michał
 
Mhv's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Siedlce-Warszawa
Posty: 2,192
Motocykl: RD07a
Przebieg: do neg.
Mhv jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 9 godz 14 min 17 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Niestety nie potrafię już tak jeździć jak obecnie młodzi gniewni, wszystko idzie na żyletki na takiej 67C, a jestem pewny że kiedyś robiłem dokładnie to samo, wisząc komuś na zderzaku. Oczy nie te, refleks inny, motocykl starszy i pary już pewnie ma mniej
Mam tak samo..chyba nie ma się czym martwić
Mhv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.08.2024, 12:32   #187
MrWaski
 
MrWaski's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: Słocina
Posty: 1,175
MrWaski jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 5 dni 20 godz 51 min 6 s
Domyślnie

Też mnie SKS dopadł...
__________________
Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
MrWaski jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.08.2024, 13:11   #188
WojtasA
 
WojtasA's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2020
Miasto: Piaseczno
Posty: 1,262
Motocykl: Nie mam już afryki
WojtasA jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 19 godz 44 min 19 s
Domyślnie

Albo po prostu doświadczenie, że pewne zachowania nie są warte tych kilku minut wcześniejszego dotarcia do celu... mam podobnie na dwóch kółkach i coraz częściej autem..
WojtasA jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.08.2024, 13:52   #189
mdxmd


Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 2,470
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 149 000
mdxmd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 15 godz 9 min 32 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mhv Zobacz post
Mam tak samo..chyba nie ma się czym martwić
także się podpisuję, pozostaje tylko trzymać kondycję jak najdłużej i a z czasem przesiadać się na lżejsze motocykle, 5 lat temu CRF właśnie była tym lżejszym motocyklem i powoli przestaje nim być patrząc jak chłopki z jednoslad.pl bawią się jazdą na małych motorkach zastanawiam się po co mi te 240kg

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Co do jazdy bez wspomagania i bez ABS przerabiałem i da się, tylko trzeba myśleć bardziej do przodu.
Pewnie, że można tylko co jeżeli hamowanie będzie konieczne a nie planowane, nie zawsze są wcześniejsze objawy kończącej się pompy, częściej odmawia ona posłuszeństwa właśnie podczas hamowania.... Bez działającego wspomagania bardzo szybko ulegają uszkodzeniu czujniki mierzące ciśnienie w układzie klamki/dźwigni hamulca ponieważ musimy niemal złamać klamkę aby cokolwiek to hamowało..
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.08.2024, 14:21   #190
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 6,108
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 9 miesiące 2 dni 12 godz 40 min 38 s
Domyślnie

Nie bądźmy Polakami, nie narzekajmy, ja to nazywam mądrością życiową. Może muszę zacząć planować wyjazdy a nie postępować impulsywnie. Może warto trzymać się planu a nie zmieniać go w trakcie jazdy, to przeważnie skutkuje dodatkowymi atrakcjami i wydłuża czas udania się na zasłużony odpoczynek. No i że względu na ból kręgosłupa zacząłem ćwiczyć rano aby całkiem nie zgnuśnieć, niestety ostatnia jazda spowodowała niedogodności u Beaty ze że względu na złamanie i pogłębione uszkodzenie łękotki. Jak ktoś z boku patrzy na sposób w jaki wsiada na motocykl to może być mocno zdziwiony, no ale najlepsze w tym wszystkim że mimo tych kłopotów dalej chce ze mną jeździć. Moja chęć zmiany motocykla wynika tylko i wyłącznie z chęci ułatwienia sobie pracy za kierownicą. Jest jeden faktor który mnie mocno od zmiany odciąga, to fakt że jadąc takim nowym modelem, narażam się na ostracyzm miejscowych czego chcielibyśmy uniknąć. Może 1300 ADV jak go odpowiednio poprawić mógłby mniej rzucać się w oczy. Nie chciałbym jak dwóch motocyklistów z Chorwacji pod hotelem Leopold zapinali się łańcuchem, jeden to był ADV drugi XR. Słoweniec był normalny. No a najbardziej dokuczała nam temperatura a w czasie jazdy ciężko się nawadniać, że nie dostaliśmy jakiegoś udaru to chyba cud
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg IMG_5225.jpg (281.1 KB, 14 wyświetleń)
Typ pliku: jpg IMG_9492.jpg (211.6 KB, 13 wyświetleń)
Typ pliku: jpg IMG_9501.jpg (373.1 KB, 17 wyświetleń)
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Kask szczękowy roof boxer v8 Acer Wszystko dla Afryki 0 27.02.2013 17:07


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.