Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat CRF 1000 / CRF 1100 > Gadżety / wyposażenie

Gadżety / wyposażenie Dodatki, które możesz zamontować.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05.08.2024, 22:47   #11
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,643
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon is an unknown quantity at this point
Online: 3 miesiące 2 tygodni 5 dni 3 godz 5 min 5 s
Domyślnie

Nie bardzo umiem wytłumaczyć, przy prędkości w złożeniu naciskając przód motor prostuje i tracisz obrany tor jazdy w zakręcie, jak się trafią kamyczki lub piach też nie zahamujesz przodem bo wywrotka gwarantowana. To trzeba samemu sprawdzić jak się moto zachowuje dohamowując tyłem w złożeniu, ze mnie kiepski nauczyciel.
__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.08.2024, 10:00   #12
radiolog
 
radiolog's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kraków
Posty: 3,220
Motocykl: ATAS 2024
Przebieg: 1000
radiolog is an unknown quantity at this point
Online: 1 miesiąc 4 dni 1 godz 48 min 44 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Galar Zobacz post
Jak się prawidłowo trzyma stopy na podnóżkach i prawidłowo ustawioną dźwignie hamulca, to nie problem naciskać na tylny hamulec w prawym zakręcie.
Czemu ma służyć używanie tylnego hamulca w zakręcie a nie przedniego, czy dwóch? pytam poważnie.
Twojemu bezpieczeństwu!!!
Jak za szybko wejdziesz w zakręt musisz dohamować, inaczej wylecisz do rowu.
Jak zrobisz to przednim, to moto się prostuje i wychodzi z łuku ( no chyba ,że BS cornering, ale też cudów nie zrobi), więc też albo rów, albo czołówka ( zależy który zakręt), a jak bedzie piasek to rzeczywiści gleba murowana.
Dohamowując tyłem bezpiecznie wytracisz nadmierną prędkość, nie wyprostuje Cię, przejedziesz torem jakim zaplanowałeś.
Chyba,że mówimy o dohamowaniu przed zakrętem, to jak najbardziej tylko przód, ale w zakręcie tylko tył
radiolog jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.08.2024, 11:57   #13
rrolek

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: a raczej wieś
Posty: 1,412
Motocykl: z lekkim adhd
rrolek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 4 dni 11 godz 42 min 36 s
Domyślnie

No nie do końca to wszystko jest tak jak piszesz.
Czy hamujesz, czy przyśpieszasz, przednim (tu tylko hamujesz) czy tylnym kołem zawsze pojawia się przyśpieszenie kątowe które działa osi koła więc wywołana mim siła zawsze będzie prostować lub kłaść motocykl. Z powodu geometrii przedniego zawieszenia tą siłę bardzo wyraźnie czuć na kierownicy.
Hamując przednim w łuku musisz korygować prostowanie motocykla. Jak jedziesz biernie to faktycznie może wynieść. Ja jak asfalt jest suchy, czysty i w miarę równy, zawsze hamuje przodem, często aż do szczytu zakrętu. Fakt, po całym dniu takiej dynamicznej jazdy mogą boleć ręce i ramiona.
__________________
Są jeszcze piękne zadupia na tym świecie.
rrolek jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.08.2024, 14:22   #14
radiolog
 
radiolog's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kraków
Posty: 3,220
Motocykl: ATAS 2024
Przebieg: 1000
radiolog is an unknown quantity at this point
Online: 1 miesiąc 4 dni 1 godz 48 min 44 s
Domyślnie

jak bolą ramiona, to znaczy ,że źle sie pokonuje zakręty
radiolog jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.08.2024, 14:36   #15
MrWaski
 
MrWaski's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: Słocina
Posty: 1,175
MrWaski jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 5 dni 19 godz 47 min 20 s
Domyślnie

Hamując przednim, występuje też utrata stabilności wywołana mocnym ugięciem zawieszenia przedniego.
Można używać delikatnie obu, ale w konstrukcjach hamulców dla ludu, występuje duży brak dozowalności! W związku z tym, ciężko jest to opanowywać. Motocykle sportowe MotoGP, mają niesamowitą precyzję dozowalności i zawodnicy potrafią to wyczuć i wytrenować.
Turystycznie nie jeżdżę na czas i zawsze przed zakrętem dohamowuję wcześniej i więcej niż potrzeba.
Czy ktoś z Was po wyjściu z zakrętu piłuje na dwójce do 100 km/h? Nie?! Znaczy też się za bardzo nie spieszy. Po co zatem trenować awaryjne hamowanie w zakręcie, które z braku dozowalności jest nie do wytrenowania? Nie wystarczy wcześniej przesadnie zwolnić?

Tak to widzę.
__________________
Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
MrWaski jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.08.2024, 14:42   #16
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,822
Motocykl: F800GS ADV
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 4 dni 6 godz 24 s
Domyślnie

A ja powiem jak mój ojciec jak byłem w podstawówce i narzekałem że coś się hamulec zepsuł w moim Simsonie Ęduro

"Nie marudź, kto hamuje ten przegrywa!"


ps. Przed zakrętem to hamuję różnie, wiadomo że jak trzeba to przodem też. Natomiast w samym zakręcie, o ile grubo nie przesadziłem, zawsze dohamowuję tyłem - najczęściej aby korygować przechył itp. Tak samo jak na wyjściu z zakrętu robi się to gazem. Też nie bardzo umiem wyjaśnić, robię to intuicyjnie.

Jednak nie jeżdżę tak ambitnie aby mieć problem z użyciem nożnego hebla... Temat ciekawy ale w "cywilnym" zastosowaniu to chyba bardziej bajer niż reala potrzeba. Ale wiadomo, zależy jak kto jeździ i lubi
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.08.2024, 16:01   #17
rrolek

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: a raczej wieś
Posty: 1,412
Motocykl: z lekkim adhd
rrolek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 4 dni 11 godz 42 min 36 s
Domyślnie

Ja jeżdżę głównie teren. Na szosie dopiero że 3 lata odkąd kumpel namówił nie na szosowy motocykl (reklama - na sprzedaż w dziale giełda). To motocykl który sam skręca, geometria bardziej supermoto niż turysty, zawiasy Ohlinsa, heble brembo. Żadnej utraty stabilności przy hamowaniu nie odczuwam.
Tak sobie nim jeździłem i też mało hamowałem w zakrętach (jakie tu mamy, na Lubelszczyźnie, zakręty) bo V2 zaje.scie hamuje silnikiem. W 2023 zawieźliśmy się w Alpy. I powiem tak, jak na szosie chcesz mieć trochę funu poza widokami to trzeba trochę cisnąć. Jak jechać dynamicznie to i tak hamować, bo na tych agrafkach to 1-2-3-2-1-2.... itd. Na zjeździe z jakiejś przełęczy pierwszego dnia, wyprzedził w łuku mnie austryjak na T7 to pociągnąłem za nim i zapasował mi ten styl. Łycha, heble itd. Później się do kształciłem - trial breaking to się nazywa.
Żeby nie było, tyłem też hamuje ale dukat to ma z tyłu marny hebel.
Niemniej, na motorkach szosowych pedał zwykle niżej podnóżka. I jak w łukach nie cofałem buta na podnóżku to przecierałem nim o asfalt. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić jak w głębokich złożeniach to robić. No ale ja się nie znam.
__________________
Są jeszcze piękne zadupia na tym świecie.
rrolek jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.08.2024, 22:29   #18
WojtasA
 
WojtasA's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2020
Miasto: Piaseczno
Posty: 1,262
Motocykl: Nie mam już afryki
WojtasA jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 19 godz 44 min 19 s
Domyślnie

WojtasA jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.08.2024, 22:52   #19
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,643
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon is an unknown quantity at this point
Online: 3 miesiące 2 tygodni 5 dni 3 godz 5 min 5 s
Domyślnie

__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.08.2024, 13:57   #20
Bohun
 
Bohun's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2010
Posty: 543
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Bohun jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 20 godz 41 min 52 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Galar Zobacz post
Czemu ma służyć używanie tylnego hamulca w zakręcie a nie przedniego, czy dwóch? pytam poważnie.
Robisz tak:
-tylny kontrolowany uślizg
- obydwa jak Ci się zakręt kończy to docenisz

Raz miałem takie hamowanie z pełnym ładunkiem (3 kufry, spawarka i takie tam) w 2 osoby. Praktycznie kontrolowanie lecisz bokiem przeciwskrętem na asfalcie.

Nowe Metzeler Turance piszczały, Monika twierdziła, że nic nadzwyczajnego się nie działo. Ja byłem zielony.
__________________
Kto prędko daje, ten dwa razy daje.
Bohun jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Hamulec postojowy jako hamulec tylny bez ABS nocny Hamulce, kola, opony 1 12.08.2022 14:24
Hamulec nożny z regulowaną wysokością gonz Gadżety / wyposażenie 8 01.08.2019 08:13


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.